107. Spotkanie Wschodnie: Направления русской прозы рубежа ХХ – ХХI вв.

Termin: 07.11.2019

7 listopada w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej odbyło się 107 „Spotkanie Wschodnie”.  Tym razem naszym gościem była profesor dr hab. Natalia Wadimowna Kowtun z Krasnojarskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Wiktora Astafjewa (Krasnojarsk, Federacja Rosyjska).

W trakcie spotkania prof. Kowtun wygłosiła wykład pt. Направления русской прозы рубежа ХХ-ХХIвв. W trakcie wykładu zaprezentowany został przegląd najważniejszych we współczesnym procesie rozwojowym literatury rosyjskiej nurty – postmodernizm, neosentymentalizm, nowy realizm, tradycjonalizm i inne. Mowa była o przedstawicielach każdego z nurtów i najważniejszych reprezentatywnych dla nich utworach.
W wystąpieniu znalazły się odniesienia do twórczości takich autorów jak Ludmiła Pietruszewska, Ludmiła Ulicka, Wiktor Pielewin, Zachar Prilepin, Michaił Tarkowski i inni. Profesor Kowtun zwróciła także uwagę na rolę krytyki literackiej w procesie klasyfikowania różnych zjawisk najnowszej literatury rosyjskiej. Wykład obfitował w wiele ciekawych spostrzeżeń, cytatów i opinii znacząco pogłębiających wiedzę o aktualnym procesie literackim w Rosji. O dużym zainteresowaniu temat świadczyły liczne pytania zadawane przez uczestników spotkania po wygłoszonym wykładzie, jak również po spotkaniu w kuluarowych rozmowach.

 

Aleksander Wawrzyńczak

Data opublikowania: 15.01.2020
Osoba publikująca: Marcin Ziomek