105. Spotkanie Wschodnie: Współczesna Gruzja: marzenia, aspiracje, realia.

Termin: 12.04.2019

105. Spotkanie Wschodnie: Współczesna Gruzja: marzenia, aspiracje, realia.

105. Spotkanie Wschodnie poświęcone było współczesnej Gruzji. 12 kwietnia 2019 roku zaproszenie do Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej przyjęła pani Tamar Lortkipanidze, Młoda Ambasador Gruzji w Polsce. 

Funkcja, którą pełni ma charakter popularyzatorski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji powołało do takiej wspierającej misji kilkunastu Młodych Ambasadorów w krajach europejskich, w tym także w Polsce. Ich zadaniem jest promowanie Gruzji i kultury gruzińskiej wśród młodych obywateli Europy. Tamar Lortkipanidze pełni swą misję od jesieni 2018 roku, a niewątpliwą pomocą w tej kwestii jest doskonała znajomość języka polskiego, którą częściowo zawdzięcza swym polskim korzeniom (część jej rodziny jest pochodzenia polskiego - byli to zesłańcy po powstaniu styczniowym 1863 roku, wydaleni przez carat na Kaukaz). 

Spotkanie miało charakter swobodnego wykładu na temat współczesnej Gruzji, ze szczególnym uwzględnieniem realcji gruzińsko-polskich, ale przede wszystkim jej politycznych i geopolitycznych aspiracji. Prelegnetka sporo uwagi poświęciła grzuińskim staraniom dotyczącym jak najściślejszych związków z Unią Europejską i NATO. 

Szczególnie ciekawy wątek dotyczył rzecz jasna Rosji, która zgodnie z gruzińską perspektywą, jest okupantem niemal 20% powierzchni kraju (choć sama do tego się nie przyznaje, delegując gruzińskie pretensje do separatystycznych repbulik Południowej Osetii i Abchazji), ale zarazem jednym z głównych partnerów gospodarczych tego zakaukaskiego państwa. Gruzińsko - rosyjskie relacje międzyludzkie, a także biznesowe szczęśliwie trwają i nawet rozwijają się, choć w trudnych, patologicznych wręcz realiach politycznych. 

Pytania od licznie zebranych studentów (wraz z wykładowcami dr Urszulą Trojanowską i mgr Olgą Dorczuk) dotyczyły bardzo szerokiego spektrum zjawisk - między innymi języka gruzińskiego,  kwestii bezpańskich psów w Tbilisi oraz jakości gruzińskiej kuchni, coraz bardziej rozpowszechnionej w Polsce. 

Tamar towarzyszyła jej siostra Nino, studentka Uniwersytetu Warszawskiego. 

 

 

Spotkanie Wschodnie
w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej
 

 

Współczesna Gruzja:
marzenia, aspiracje, realia.  

 

 

wystąpienie

Tamar Lortkiphanidze

Young Ambassador of Georgia to the Republic of Poland

 

 

12 kwietnia 2019 roku (piątek),
godzina 10:00,
ul. Romana Ingardena 3, sala 22.


 

Prowadzenie: dr Bartosz Gołąbek

Tamar Lortkiphanidze - Młoda Ambasador Gruzji w RP. Absolwentka kierunku stosunki międzynarodowe – dyplomacja współczesna na Uniwersytecie Warszawskim.

Ukończyła również studia na drugim kierunku zdrowie publiczne (zarządzanie w ochronie zdrowia) na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Obecnie doktorantka na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Pracę doktorską pisze na temat geopolitycznych uwarunkowań bezpieczeństwa państw Kaukazu Południowego.

Data opublikowania: 13.04.2019
Osoba publikująca: Marcin Ziomek