Zmarła Janina Wiener

Termin: 24.05.2019

Janina Wiener urodziła się w 1922 roku we Lwowie (z domu Bodenstein). W 1939 roku nie dane Jej było rozpocząć studiów w Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W roku 1941 została zesłana do Kazachstanu, gdzie pracowała w sierocińcu.  Po powrocie w 1946 roku do Polski związała  się na długie lata z Krakowem. W 1956 roku ukończyła studia rusycystyczne i podjęła pracę jako lektorka i metodyk nauczania języka rosyjskiego.

Była cenioną znawczynią języka i kultury rosyjskiej, oddanym nauczycielem akademickim i wychowawcą wielu pokoleń rusycystów. Znakomitym dydaktykiem o wysokich wymaganiach zarówno wobec siebie, jak i studentów, dla którego praca ze studentami była życiowym powołaniem.

Przyjaciele i uczniowie pamiętają Ją jako dobrego, prawego i szlachetnego Człowieka, życzliwą Koleżankę, na której zawsze mogli polegać, jako Osobę niezwykle dystyngowaną i elegancką. Cieszyła się wyjątkowym szacunkiem studentów.

Janina Wiener zmarła 20 maja w Lundzie w Szwecji, prawie do ostatnich dni pozostała pełna sił i inwencji. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 27 maja 2019 roku o godz. 13.00 na cmentarzu Fredentorp w Lundzie.

Data opublikowania: 24.05.2019
Osoba publikująca: Marcin Ziomek