Profesor Azamat Akbarow spotkał się ze studentami I roku kultury Rosji i narodów sąsiednich

7 stycznia 2019 roku goszczący w Krakowie profesor Azamat Akbarow spotkał się ze studentami I roku Kultury Rosji i narodów sąsiednich. Spotkanie i krótki wykład miały miejsce  na zaproszenie i w trakcie zajęć doktora Bartosza Gołąbka. Gość opowiedział studentom o elementach łączących Kraków i Polskę z Azją Centralną. W skrócie przytoczył zarys dziejów swego ojczystego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem swego rodzinnego miasta Samarkandy. Istotnym elementem w trakcie wystąpienia profesora Akbarowa okazała się znajomość centralnoazjatyckiej geografii politycznej.

Podczas swego barwnego wykładu profesor odpowiadał także na liczne pytania studentów - między innymi o swoje sportowe fascynacje, sytuację językową i tożsamościową w państwach Azji Centralnej, a nawet o stosunek Kazachów do konfliktu na wschodzie Ukrainy. Jak stwierdził jest on warunkowany pokoleniowo, starsi popierają działania Rosji wobec Krymu, młodsze pokolenie ma nieco odmienny, bardziej krytyczny stosunek do tej kwestii. Bardzo ciekawym był również wątek związany z uprawą bawełny w trudnych klimatycznie warunkach Uzbekistanu, a także opowieść o cmentarzu parowców na wysychającym Morzu Aralskim. 

Azamat Akbarow jest lingwistą, wykładowcą Uniwersytetu Suleymana Demirela w Ałmacie w Kazachstanie.  W swej zawodowej karierze pracował między innymi w Korei Południowej, Szwecji, Bośni, a także w swym ojczystym Uzbekistanie. Niedawno został przyjęty do eksperckiej rady doradców (Buyuk Kelajak) prezydetna Uzbekistanu Szawkata Mirzojewa. Rada ma się zajmować merytorycznym wsparciem  prezydenta we wdrażaniu reform. Od niedawna modernizujący się Uzbekistan zniósł wizy między innymi dla obywateli Polski. 

fot. Bartosz Gołąbek
Data publikacji: 21.01.2019
Osoba publikująca: Marcin Ziomek