Spotkanie Wschodnie z Prorektorem Armenem Edigarianem

5 kwietnia 2017 roku wiosenne Spotkanie Wschodnie swoją obecnością zaszczycił gość szczególny. Zaproszenie do rozmowy na temat swojej drogi ze Wschodu do Polski przyjął Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego do spraw dydaktyki, prof. dr hab. Armen Edigarian.  

Armen Edigarian jest matematykiem, specjalistą  w zakresie analizy zespolonej i  matematyki finansowej. Obowiązki prorektora do spraw dydaktyki objął 1 września 2016 roku. Wcześniej pełnił funkcje Dziekana Wydziału Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Dyrektora Instytutu Matematyki, co ze wzruszeniem podkreślił znalazłszy się  w dawnych murach swojego macierzystego Instytutu, przy ulicy Reymonta 4 (aktualnie Instytut Matematyki mieści się na Kampusie przy ulicy Łojasiewicza).

Spotkania Wschodnie to forum wymiany myśli dotyczących szeroko pojmowanego Wschodu, Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz ich otoczenia. Trzeba jednak podkreślić, iż niebagatelną rolę w naszych rozważaniach odgrywa także Polska. Tak się tym razem złożyło, że podczas 99 już Spotkania Wschodniego, współczesna historia naszego kraju, ukazana przez pryzmat wspomnień przybysza z zagranicy, obywatela polskiego z wyboru, dość nieoczekiwanie stała się wiodącym wątkiem barwnej opowieści.

Nakreślona przez naszego gościa autobiografia,  uświadomiła licznie zebranym słuchaczom specyfikę emigracji z ZSRR końca lat 80., związane z nią obciążenia, i konteksty. Przybyły w 1989 roku do Krakowa z pognębionej wojną i potężnym trzęsieniem ziemi radzieckiej Armenii młody student z Uniwersytetu w Erewaniu, bardzo szybko, dzięki językowi swojej ukochanej matematyki, odnalazł tu zrozumienie, a także należny mu naukowy szacunek.  Choć z wielkim trudem, jak sam podkreślił, zdobywał kolejne szlify w polszczyźnie, to pracowitość i niewątpliwe zdolności językowe pozwoliły przyszłemu prorektorowi najstarszego polskiego Uniwersytetu zadomowić się w niełatwej polskiej rzeczywistości lat 90 XX wieku.  

Kameralne spotkanie z prorektorem Edigarianem wypełnione było anegdotami z życia ormiańskiego studenta w Krakowie i wspomnieniami z czasów asystentury i kolejnych etapów rozwoju uczonego. Nie brakło także wzruszających refleksji na temat udziału Uniwersytetu Jagiellońskiego w nieprostej, jak się okazało, kwestii uzyskania polskiego obywatelstwa.

fot. Anna Wojnar
Data publikacji: 06.04.2017
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek