Jubileusz 65-lecia prof. dra hab. Adama Fałowskiego

Jubileusz 65-lecia prof. dra hab. Adama Fałowskiego

Profesor Adam Fałowski jest związany z Instytutem Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ od 1969 r., początkowo jako student, a następnie przez dziesięciolecia jako wykładowca. Pracował najpierw w Zakładzie Języka Rosyjskiego, przemianowanym później na Zakład Języków Wschodniosłowiańskich, a potem nieprzerwanie od 1994 r. do dnia dzisiejszego w nowopowstałej Katedrze Ukrainistyki, gdzie przez 2 lata (1997–1999) pełnił obowiązki kierownika katedry, a od 1. października 2003 r. do jesieni 2015 r. obejmował funkcję kierownika. Przez rok (2004–2005) w zastępstwie sprawował również funkcję wicedyrektora, a w latach 2012–2014 funkcję dyrektora Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. Długie lata pracował równolegle w innych jednostkach naukowych w kraju i za granicą. Jako dydaktyk Profesor Adam Fałowski zdobywał i zdobywa poważanie dzięki dbałości o najwyższy poziom merytoryczny prowadzonych zajęć, szczerej życzliwości wobec studentów, a także umiejętności pogodzenia wysokich wymagań stawianych uczniom ze sprawiedliwym ocenianiem wyników ich pracy. Wypromował ponad stu magistrów, licencjatów i czterech doktorów.

Dorobek naukowy Jubilata stanowi 9 książek i monografii oraz niemal 130 innych językoznawczych publikacji naukowych poświęconych zwłaszcza językom wschodniosłowiańskim. Wieloletni kierownik krakowskiej ukrainistyki jest pomysłodawcą i redaktorem naukowym serii wydawniczej Katedry Ukrainistyki IFW UJ „Studia Ruthenica Cracoviensia”. Dotąd ukazało się jej 11 tomów. Jest lub był jednym z członków redakcji kilku polskich i zagranicznych czasopism naukowych oraz członkiem licznych polskich i międzynarodowych towarzystw i organizacji naukowych: W uznaniu zasług został w 2005 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 r. Uniwersytet im. J. Fedkowycza w Czerniowcach uhonorował Go tytułem doktora honoris causa. Jest naukowcem szanowanym nie tylko wśród badaczy wschodniej Słowiańszczyzny. Znajomość wielu języków słowiańskich i rozległa wiedza, pracowitość i rzetelność czynią z Niego wzór do naśladowania dla młodszych kolegów, a Jego wysoka kultura osobista, umiejętność utrzymywania dobrych relacji z innymi ludźmi i budowania naturalnego autorytetu sprawiają, że jest osobą lubianą i poważaną nie tylko w środowisku naukowym.

26 stycznia pracownicy Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej świętowali uroczystość Jego Jubileuszu. Wśród gości zjawili się członkowie Kolegium Dziekańskiego Wydziału Filologicznego UJ oraz grono zaprzyjaźnionych profesorów z innych instytutów Wydziału Filologicznego UJ, PAN i PAU. Na ręce Jubilata złożono zbiór artykułów, dedykowanych Profesorowi przez uczniów, współpracowników i kolegów z Polski, Ukrainy, Rosji, Węgier i USA.

tekst: Anna Budziak

fot. Radosław Fałowski
Data publikacji: 10.02.2017
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek