Konkurs tłumaczeniowy Translatores Creantes w kategorii przekład artystyczny z języka rosyjskiego na język polski rozstrzygnięty!

Konkurs tłumaczeniowy Translatores Creantes

w kategorii przekład artystyczny z języka rosyjskiego na język polski

rozstrzygnięty!

Dnia 15 grudnia 2016 roku odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie tłumaczeniowym Translatores Creantes, który zorganizowany został w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ w ramach Międzynarodowego Dnia Tłumacza 2016 w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jury w składzie: prof. dr hab. Halina Waszkielewicz, prof. UJ dr hab. Anna Skotnicka, dr hab. Władimir Miakiszew, dr Magdalena Ochniak, dr Ewelina Pilarczyk, mgr Witold Pacyno oceniało zakodowane uprzednio prace pod kątem translatologicznym, literaturoznawczym i językoznawczym.

Zwycięzcami ex aequo konkursu zostali (w kolejności alfabetycznej):

Krzysztof Błaszak (student I roku SUM filologii rosyjskiej IFW UJ)

Juliusz Cęcelewski (student I roku I stopnia filologii rosyjskiej IFW UJ)

Aleksandra Kozioł (studentka II roku SUM filologii rosyjskiej IFW)

Gratulujemy!

To właśnie ich tłumaczenia ukażą się wkrótce

w „Studenckich Zeszytach Naukowych W(koło) Rosji”

w dziale Studenckie Serie Translatorskie.

Konkurs zainteresował niemałą grupę entuzjastów przekładu, którzy podjęli wyzwanie przełożenia obfitującego w pułapki translatorskie fragmentu powieści Jewgienija Wodołazkina pt. Laur. Z zadaniem zmagało się dwudziestu jeden młodych filologów – nie tylko z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, lecz również z Katedry do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową WF UJ oraz z Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W trakcie spotkania podsumowującego konkurs jury nagrodziło uczestników zarówno pochwałami i słowami zachęty do doskonalenia w sztuce przekładu, jak i przekazało konstruktywne spostrzeżenia krytyczne, których rolę w profesjonalnym kształtowaniu warsztatu młodego tłumacza podkreśliła biorąca udział w spotkaniu Dyrektor IFW UJ dr hab. Katarzyna Jastrzębska. Zmagania translatorskie każdego uczestnika konkursu docenione zostały upominkami z logo UJ i dyplomami.

Na przyszły rok akademicki zapowiedziana została kolejna edycja konkursu, do udziału w której serdecznie zapraszamy!

dr Ewelina Pilarczyk

mgr Witold Pacyno