Szkoła letnia w Samarze - relacja studentów

W dniach 22 sierpnia – 4 września  2016 roku studenci Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ mieli okazję wziąć udział w Szkole letniej, zorganizowanej przez Samarski Narodowy Uniwersytet Badawczy.

Czternastodniowy program edukacyjny Szkoły skupiał się na poszerzeniu wiedzy jej uczestników z zakresu potocznego języka rosyjskiego oraz specyfice kultury lat 90. XX wieku. Na zajęciach z gramatyki studenci naszego Instytutu poznali przenośne znaczenia czasowników ruchu w codziennym języku rosyjskim i ćwiczyli ich używanie w oparciu dzieła współczesnej literatury rosyjskiej, m.in. utwory Tatiany Tołstoj. Nie zabrakło również zajęć z zakresu diachronii i wspólnych korzeni języka rosyjskiego i polskiego. Konwersatorium poświęcone kulturze skupiło się na przedstawieniu charakterystycznego dla ww. okresu fenomenu „nowych ruskich”. Zagadnienie to było analizowane na podstawie dialogów z filmu T. Keosayana Srebrzysta konwalia (Ландыш серебристый, 1999). Organizatorzy Szkoły zadbali również o bogaty program kulturalny – uczestnikom zaproponowano takie atrakcje, jak: rejs po Wołdze wzdłuż wybrzeża Samary, wycieczkę do Togliatti (miasta, w którym mieści się główna fabryka rosyjskiego koncernu samochodowego WAZ oraz Muzeum Techniczne), wyprawę w Żygulowskie góry i mieszczącego się w nich rezerwatu przyrody, a także wiele innych urokliwych miejsc.

Wyjazd do niegdyś zamkniętego przemysłowego miasta dostarczył naszym studentom wielu niezapomnianych wrażeń oraz poszerzył wiedzę z zakresu kultury i języka rosyjskiego. Dla wielu z nich była to także możliwość zebrania materiałów do swoich prac dyplomowych oraz poznania realiów życia w tak zwanej „prawdziwej Rosji”, jakżę różniącej się od „światowej” Moskwy, czy Sankt-Petersburga.

Mamy nadzieję, że ten wyjazd da początek owocnej i długoletniej współpracy naszego Instytutu z Uniwersytetem Narodowym w Samarze.

Karolina Dziewońska

 

Data opublikowania: 14.11.2016
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek