Zaproszenie na spotkanie z rosyjską pisarką Anną Matwiejewą oraz tłumaczami jej opowiadań – absolwentami Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ

Termin: 19.02.2019 - 26.02.2019
Miejsce: Kraków, Księgarnia "Pod Globusem", ul. Długa 1

W ubiegłym roku akademickim Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia działające w Warszawie zorganizowało szkołę dla początkujących tłumaczy literatury rosyjskiej. Współpomysłodawczyniami projektu były utalentowane tłumaczki Agnieszka Sowińska i Polina Justowa. W konkursie spośród wielu chętnych z całej Polski, którzy zgłosili się do udziału w warsztatach, wybrano dziewięciu uczestników, w tym troje reprezentantów naszego Instytutu: ówczesnych studentów Annę Udzielę, Krzysztofa Błaszaka i doktoranta Witolda Pacynę. Młodzi tłumacze zmierzyli się z tekstem książki rosyjskiej pisarki Anny Matwiejewej pt. Лолотта и другие парижские истории. Każda z dziewięciu osób pracowała nad przekładem jednego opowiadania. Podczas comiesięcznych spotkań, trwających od października 2017 roku do czerwca 2018 roku, uczestnicy zmagali się z mnóstwem translatorskich wyzwań, uczyli się na własnych błędach, wymieniali spostrzeżenia, dzielili się doświadczeniem i pomysłami. Oprócz tego mieli szansę poznać cały cykl wydawniczy – dowiedzieli się, jak zwrócić na siebie uwagę potencjalnego wydawcy i jaka umowa z wydawnictwem jest tą najkorzystniejszą. Każde spotkanie było poprzedzone wykładem osoby związanej ze sztuką przekładu, w tym z wybitnymi tłumaczami i językoznawcami, redaktorami i wydawcami. 

Owocem tych dziewięciu spotkań jest przekład „Lolotty i innych paryskich historii”, czyli zbioru opowiadań, które łączy motyw Paryża i – jak się okazuje – nie tylko tego będącego stolicą Francji. 

Książka niedawno ukazała się drukiem i debiutujący tłumacze pragną serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych literaturą rosyjską na premierę publikacji, która odbędzie się w krakowskiej księgarni „Pod Globusem” (ul. Długa 1) 26 lutego 2019 r. o godz. 18.00.

Warto nadmienić, że po sukcesie I edycji warsztatów Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zorganizowało kolejną edycję szkoły dla młodych tłumaczy. Dlatego zachęcamy studentów do śledzenia strony http://cprdip.pl/projekty,slowa_na_slowa.html i zgłaszania swojego udziału w kolejnych edycjach warsztatów

Data opublikowania: 19.02.2019
Osoba publikująca: Marcin Ziomek